Haber Detayı
06 Ocak 2021 - Çarşamba 17:50
 
'HAYDİ’ UYGULAMASINI 65 BİN KİŞİ İNDİRDİ
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Hayvan Durum İzleme (HAYDİ) uygulamasına 7.300 ihbara müdahale edildiğini bildirdi,
GÜNCEL Haberi
'HAYDİ’ UYGULAMASINI 65 BİN KİŞİ İNDİRDİ

Soylu, Twitter hesabında Hayvan Durum İzleme (HAYDİ) uygulaması ile ilgili yaptığı paylaşımda, şu ifadeleri kullandı: "2020'de canlarımızı, hayvanlarımızı da unutmadık. Çevre, Doğa ve Hayvan Polisi kuruldu. 2 bin 500 personel, 110 araç ile toplam 650 olaya müdahale edildi. HAYDİ uygulamasını 65 bin 800 kişi indirdi, 7 bin 300 ihbar yapıldı. 2021'de polisimiz ve jandarmamız ile tüm canlar için..."

HAYDİ UYGULAMASI NEDİR, NASIL İNDİRİLİR?

Çevre, doğa ve hayvanlara karşı işlenen suçların önüne geçmek, vatandaşlarımızın da bu konuda duyarlılığını arttırarak bu mücadeleye paydaş etmek için HAYDİ adı altında bir mobil ihbar aplikasyonu oluşturulmuş ve 28/07/2020 tarihi itibariyle hizmete girmiştir.

HAYDİ UYGULAMASI NASIL İNDİRİLİR?

Vatandaşlar, Apple Store ve Play Store üzerinden cep telefonlarına indirdikleri uygulamaya T.C. kimlik numarası ve doğum tarihi bilgilerini yazarak giriş yapabiliyor. Giriş yaptıktan sonra cep telefonuna gelen doğrulama kodunun girilmesiyle uygulama etkin hale getiriliyor.

HAYDİ mobil uygulaması üzerinde oluşturulan ana ve ara yüzler aracılığıyla hem çevre ve doğa ile ilgili hem de hayvanları öldürme veya yaralama, sokağa atma, aç/susuz bırakma, kötü davranma, gücünü aşan yük yükleme, zararlı yiyecek içecek verme, hayvanların gürültüye neden olması, çevrenin kirletilmesi suretiyle hayvanın zarar görmesi, trafikte hayvana çarpıp yardım etmeme, işkence, eziyet, zarar verme, cinsel ilişkide bulunma, hayvanların cinsel içerikli yayınlarda kullanılması, bakımlarını ihmal etme, hayvanların dövüştürülmesi suretiyle kumar oynama/oynatma, tehlike arz eden hayvanları üretme, ülkeye sokma vb. adli veya idari işlem yapılmasını gerektiren konularda vatandaşlarımız tarafından kolluk kuvvetlerine anlık olarak ihbarda bulunabilecektir.

Kaynak: Editör:
Etiketler: 'HAYDİ’, UYGULAMASINI, 65, BİN, KİŞİ, İNDİRDİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı (UA-151316524-1) (UA-158226227-1)