Haber Detayı
16 Nisan 2021 - Cuma 13:18
 
TÜRK DOĞAL TAŞI RUSLAR'A TANITLIYOR
Dünya doğal taş ihracat pazarının en büyük oyuncularından biri olan Türkiye, İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) ev sahipliğinde Rusya’ya sanal ticaret heyeti düzenliyor. Türk doğal taş sektörünün tüm ayrıntılarıyla tanıtılacağı sanal ticaret heyetine 13 Türk doğal taş ihracatçısı firma katılıyor.
EKONOMİ Haberi
TÜRK DOĞAL TAŞI RUSLAR'A TANITLIYOR

Tüm sektörlere ham madde kaynağı olması sebebiyle ekonomiye dolaylı katkısı 40 milyar doları bulan Türk maden sektörü, ihracatının arttırılması ve mevcut pazar paylarının korunması amacıyla faaliyetlerini yoğun şekilde sürdürüyor. Bu kapsamda İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB), 2020 yılında başlattığı sanal ticaret heyeti etkinliklerine Rusya ile devam ediyor. 12 Nisan 2021 tarihinde başlayan sanal ticaret heyeti, 16 Nisan’a kadar sürecek.13 Türk doğal taş ihracatçısı firmanın yer alacağı ve Rus satın almacı firmalar ile ikili iş görüşmelerinin gerçekleşeceği organizasyonda Türk doğal taşının farklı renk ve desen çeşitleri tanıtılacak.

“Rusya pazarını önemsiyoruz”
Rusya’nın doğal taşlardan değişik renk ve desenlerde kalker, mermer, koyu renkli ve kırmızımsı granit rezervleri olduğunu belirten İMİB Başkanı Aydın Dinçer, ülkenin doğal taş ithalatının büyük bir kısmının işlenmiş ürünlerden oluştuğuna dikkat çekti. Dinçer, “Rusya zengin doğal gaz ve petrol kaynaklarının yanı sıra kömür, alüminyum, bakır, demir, elmas, altın, gümüş gibi maden kaynakları ve ormancılık ürünleri ile dünya ham madde ihracatında önde gelen ülkelerden biri. Ülkenin toplam ithalatı içinde Türkiye, yüzde 2,2 payı ile 9’uncu sırada bulunuyor. Dolayısıyla Rusya pazarını önemsiyoruz ve ülke pazarından daha fazla pay almayı amaçlıyoruz. Bu sanal ticaret heyetinde de Türkiye’de üretilen zengin doğal taş çeşitlerini satın almacı firmalara tanıtmış olacağız” dedi.

Türkiye, Rusya’nın doğal taş ithalatında 5’inci sırada
Türk doğal taş sektörünün Rusya pazarı özelindeki faaliyetleri hakkında konuşan Aydın Dinçer, Rusya’nın Türkiye’den ağırlıklı olarak işlenmiş mermer ithalatı yaptığına değinerek şöyle devam etti: “Türkiye, Rusya’nın doğal taş ithalatında 11 milyon dolar ile 5’inci sırada yer alıyor. Ülkenin doğal taş ithalatında 1’inci sırada ise 39,3 milyon dolar ile Çin bulunuyor. Öte yandan Rusya, doğal taş sektöründe Türkiye’nin en çok ihracat gerçekleştirdiği 21’nci, işlenmiş doğal taş ihracatında ise 17’nci ülke konumunda. Türkiye’nin 2020 yılında Rusya’ya gerçekleştirdiği doğal taş ihracatının 71’i işlenmiş mermer, 15’i ise işlenmiş traverten ihracatı idi. İhracat rakamlarımızı ileri seviyelere taşıyarak Türk doğaltaş ihracatçısı firmaların Rusya’dan daha fazla pazar payı alabilmesi adına düzenlediğimiz sanal ticaret heyetinin sektöre pozitif katkı sağlayacağına inanıyoruz.”

İçinde bulunulan olağanüstü süreci uygun biçimde analiz edebilmek ve doğan fırsatlardan sağlıklı şekilde faydalanabilmek için 2021 yılı içerisinde faaliyetlerine yoğun şekilde devam edeceklerinin bilgisini de veren Aydın Dinçer, İMİB olarak ticarete katkı sağlayacak bu tür buluşmaları yıl boyunca sürdüreceklerini sözlerine ekledi.

Kaynak: (UHA) - UNİ HABER AJANSI Editör:
Etiketler: TÜRK, DOĞAL, TAŞI, RUSLAR'A, TANITLIYOR,
Yorumlar
Haber Yazılımı (UA-151316524-1) (UA-158226227-1)